середа, 26 березня 2025 р.

Онлайн-консультація: «Призупинення трудового договору при умовах воєнного стану»

 

26 березня, в рамках співпраці Чернівецького обласного ВГО УБА з кандидаткою юридичних наук, доценткою кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства ЧНУ ім. Ю. Федьковича Ольгою Чепель, було проведено онлайн-консультація «Призупинення трудового договору при умовах воєнного стану». Йшлося про права та обов'язки роботодавця та працівника під час воєнного стану, правові аспекти звільнення працівників в умовах воєнного стану й судова практика, порядок призупинення дії трудового договору. Учасники мали можливість почути відповіді на свої питання.

Основні нормативні акти:

      Конституція України.
      Кодекс законів про працю України (КЗпП).
      Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» №2136 від 15.03.2022 із змінами.
      Закон України 18.12.2024 №4158-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо загальнообов'язкового державного соціального страхування» (далі – Закон № 4158) (зміни з 04.04.2025).
      Постанова КМУ «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану» від 5 червня 2024 р. № 650 (чинна з 08.06.2024).

 Робота під час повітряної тривоги:

    •      ст. 153 Кодексу законів про працю України (КЗпП) закріплює за працівниками право відмовитися від виконання роботи за таких умов:
      існує пряма загроза життю та здоров’ю: якщо робота під час повітряної тривоги створює небезпеку для життя або здоров’я працівника чи інших людей, він має право припинити роботу та перейти в безпечне місце;
      відсутність безпечних умов праці: працівник має право не продовжувати виконання своїх посадових обов'язків, якщо роботодавець не організував безпечні умови праці (належне укриття).

Повітряна тривога до початку робочого часу:

     •      Згідно з частиною 2 статті 4 Закону України «Про охорону праці», державна політика в цій сфері грунтується на принципі пріоритетності життя і здоров’я працівників.
      Це також передбачає повну відповідальність роботодавця за забезпечення відповідних, безпечних і здорових умов праці. Водночас, частина 1 статті 14 цього Закону зазначає, що працівник зобов’язаний, зокрема, дбати про власну безпеку та здоров'я, а також про безпеку і здоров’я тих, хто його оточує, під час виконання своїх обов'язків
     
 Оплата праці під час повітряної тривоги
      Роботодавець не має право не оплачувати працівникові час, коли він під час повітряної тривоги був в укритті. Більше того, неможливість виконання роботи під час перебуванням в укритті не може розглядатися як підстава відпрацювати цей час окремо.
         У випадку тривалих повітряних тривог на неможливості забезпечити безпечні умови праці, роботодавець може оголосити простої.


Щиро дякуємо нашій спікерці!


середа, 19 березня 2025 р.

Онлайн-консультація: «Військовий облік в громадах»

 

19 березня, в рамках співпраці Чернівецького обласного ВГО УБА з кандидаткою юридичних наук, доценткою кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства ЧНУ ім. Ю. Федьковича Ольгою Чепель, було проведено онлайн-консультація «Військовий облік в громадах». Йшлося про бронювання, анулювання бронювання працівників, відпустки в період воєнного стану (умови їх отримання та оформлення). Учасники мали можливість почути відповіді на свої питання.

Основні нормативні акти

   •     Конституція України
      Кодекс законів про працю України
      Закон України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР
      Закон України №3494-ІХ від 22.11.2023 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування надання та використання відпусток, а також інших питань» набув чинності 24.12.2023
      Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» №2136 від 15.03.2022 із змінами
      Закон України від 15.01.2025 № 4220-IXПро затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” чинний з 06.02.2025 Воєнний стан - з 08 лютого 2025 року до 09 травня 2025 року
      Закон України від 15.01.2025 № 4221-IXПро затвердження Указу Президента України “Про продовження строку проведення загальної мобілізації” чинний з 08.02.2025.
      Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період затверджений постановою КМУ від 16.05.2024 №560
      Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затверджений постановою КМУ №1487 від 30 грудня 2022 року (зміни від 16.01.2025)
      Порядок бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р. № 76
      Постанова КМ «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час» № 36 від 14.01.2025
      Постанова КМУ від 31.12.2024 № 1558 «Про внесення до деяких постанов Кабінету Міністрів України змін щодо окремих питань ведення військового обліку та призову громадян під час мобілізації» від 16.01.2025
      Постанова КМУ від 28 лютого 2025 р. № 233 «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час» (чинна 05.03.2025)

БРОНЮВАННЯ 2025

      Під час воєнного стану одночасно діють 2  способи бронювання.
      1. Спосіб 1 бронювання працівників за посадами регулюється:

      Порядком бронювання військовозобов’язаних за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування та підприємствами на період мобілізації та на воєнний час, затверджений постановою КМУ від 04.02.2015 № 45 (далі — Порядок № 45);
      Переліки посад і професій військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню на період мобілізації та на воєнний час, затверджені розпорядженням КМУ від 18.03.2015 № 493 (далі — Розпорядження № 493). Скористатися можливостями цього механізму бронювання можуть тільки органи держвлади, інші держоргани, органи місцевого самоврядування та підприємства, яким встановили мобілізаційні завдання/замовлення. Порядок № 45 та Розпорядження № 493 — документи з грифом «Для службового користування», у відкритому доступі їх немає.

      2. Спосіб 2 бронювання працівників за списками регулюється:

      Постановою КМУ «Деякі питання реалізації положень Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час» від 27.01.2023 № 76 (далі — Постанова № 76).
      Критерії та порядок за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період затверджені постановою КМУ № 76 від 27 січня 2023 р. в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 5 червня 2024 р. № 650
      Бронювання в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) відповідно до Порядку бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, затвердженого постановою КМУ від 5 червня 2024 р. № 650 “Деякі питання бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану.

неділя, 16 березня 2025 р.

Ліна Костенко – наша жива легенда! (до 95-річчя видатної поетеси-шістдесятниці)


«І все на світі треба пережити, бо кожен фініш – це по суті старт. І на перед не треба ворожити, і за минулим плакати не варт…». Ці слова написала видатна жінка, поетеса-шістдесятниця, письменниця дитячих творів та історичних романів, дисидентка, лауреатка Шевченківської премії (1987 р.), яку номінували на Нобелівську премію з літератури в 1967 році Ліні Василівні Костенко. Її твори перекладено на англійську, французьку, італійську, німецьку, словацьку, естонську та інші мови. Саму поетесу літературні критики називають «залізною леді української літератури», порівнюючи з легендарною Маргарет Тетчер. У сучасній світовій традиції Л. Костенко входить до переліку найвідоміших жінок України. А творчість цієї неймовірної поетеси порівнюють з талантом Лесі Українки. Її поезія поєднала в собі мужність та розум, жіночу ніжність та витонченість, жагу до життя та свободу волі. В своїй дитячій збірці «Бузиновий цар» вона прилучає дітей до любові рідної землі, допитливість та почуття прекрасного – це промінчик людського буття. Життєвий шлях у нашій іменинниці не був простим – дитинство при Другій світовій війні та Російсько-українська багатолітня війна не проходить без відбитку в поетичному слові.

Мій перший вірш написаний в окопі,
на тій сипкій од вибухів стіні,
коли згубило зорі в гороскопі
моє дитинство, вбите на війні.

Ці автобіографічні рядки яскраво передають всю біль та несправедливість радянсько-російської окупаційної влади. Та взагалі вся творчість Ліни Костенко насичена трагічними нотками. Але жага до краси, досконалості, людяності, пробудження гідності та розуму дає нам поштовх іти далі й не боятися перешкод, цінувати один одного й підтримувати, не забувати про прості, здавалося б, речі.
Вітаємо Вас, пані Ліно з Днем народженням! Бажаємо нашій іменинниці, Патріотки України й незламного борця правди та справедливості міцного здоров’я, щастя, мирного неба та швидкої Перемоги! Ми сильно цінуємо вашу творчість, та бажаємо, щоб вона ще багато років збільшувалась, підтримувала і надихала всіх нас. Ми гордимося, що Україна має таку поетесу!
Хто хоче насолодитися творчістю Ліни Костенко – приходьте до нашої книгозбірні, тут є не тільки художні твори нашої іменинниці, а й достовірна інформація в різноманітній періодиці, довідниках та енциклопедіях. А щоб легше знайти саме те питання, що вас найбільше зацікавило, можна скористатись біобібліографічними покажчиками, які знаходяться у відділі наукової інформації та бібліографії:

1. Ліна Костенко : біобібліогр. покажч. / М-во культ. України, Нац. парлам. б-ка України ; упоряд.: Г. В. Волянська, Л. А. Кухар ; авт. передм. В. Є. Панченко. - Київ : [б. в.], 2015. - 288 с. - Алф. покажч.: с. 262 . - Імен. покажч.: с. 263-284. - Бібліогр.: с. 285-286. - 70 пр.

2. Ліна Костенко: "Я вибрала Долю собі сама" : біобібліогр. покажч. - Київ : [б. в.], 2002. - 60 с. - ISBN 966-7547-18-3

   Чекаємо на Вас!


четвер, 6 березня 2025 р.

Шевченківське Слово та сьогодення

 

  Березневий подих весни завжди асоціюється з першоцвітами, теплом, добротою, здійсненням бажань, веснянками тощо. А ще з «шевченківськими днями». Довгий час українцям доводилося відзначати їх таємно та нелегально. Лише в березні в 1918 році урядом УНР «шевченківські дні» отримали статус національного свята. Комуністичний режим так і не зміг стерти його з пам’яті українців, зараз це свято офіційно відзначають щороку 9 та 10 березня, шануючи українського поета, художника, мислителя, етнографа, громадського діяча, борця за волю рідної землі, Героя України Тараса Григоровича Шевченка. Сьогодні ми змушені знову і знову спільно з Збройними Силами України відстоювати державну незалежність та суверенне право на європейський вибір розвитку країни – тобто продовжувати справу нашого Велетня національного духу Т. Шевченка. Не забувати, що саме Шевченко повернув нам голос нації – українську мову. Наш Кобзар не був політиком, але його ідеї сформулювали свідомість й світогляд українців. Його Слово не раз вже підіймало український народ захищати своє рідне. Бо лише  «у своїй хаті – своя правда, і сила, і воля».
    Ви можете глибше надихнутись та відчути нашого незламного Т. Шевченка, дізнатися про його вподобання: любов до чаю з ромом та борщ з сушеними карасями, перше кохання до сусідки Оксани,  витрачання  грошей на модний одяг, створення Букваря для недільної школи, любов до співу народної української пісні, й сам мав гарний голос та інше. А допоможе в цьому як художня література, так і достовірна інформація в різноманітних журналах та газетах, довідниках, енциклопедіях що знаходяться у відділі наукової інформації та бібліографії.



 









Чекаємо на Вас!