пʼятницю, 8 грудня 2023 р.

БОРИС ГРІНЧЕНКО - ВЕЛИКИЙ ПРАЦЕЛЮБ НА НИВІ УКРАЇНСЬКОГО СЛОВА






     9 грудня 2023 року виповнилося 160 років від дня народження Бориса Грінченка (1863-1910) українського письменника, педагога, критика, мовознавця, освітнього, громадського та культурного діяча, засновника та першого керівника Київського  товариства "Просвіта", невтомного трудівника та популяризатора української книги та читання.
    Цікаво, що Борис Грінченко зробив теж вагомий внесок в історію української бібліографії. За матеріалами Української бібліотечної енциклопедії, вчений популяризував українські книжки на сторінках «Земского сборника Черниговской губернии», укладав допоміжні покажчики до газети «Черниговские губернские ведомости» у 1860-му і 1861 роках. Також Борис Грінченко співпрацював із бібліографічними відділами галицьких журналів «Зоря», «Літературно-науковий вістник» та іншими, подаючи до них критико-бібліографічні відомості, під назвами «Новості української літератури» та «Нові українські книжки», публікував зведені праці з поточної бібліографії.
✅
Уклав «Каталог книг учительської бібліотеки» (1888) та покажчик книг і статей з історії української літератури з власної бібліотеки (1889, залишився в рукопису).
✅
Був автором перших ґрунтовних бібліографічних покажчиків з українського фольклору. Зокрема, в основу його покажчика «Литература украинского фольклора, 1777–1900» (1901) покладено бібліографічні матеріали, які містилися у трьох томах «Этнографических материалов, собранных в Черниговской и соседних с ней губерниях».

    Детальніше про діяльність Бориса Грінченка дивитись посиланням: Українська бібліотечна енциклопедія: http://surl.li/axlgw

     Для більшості з нас ім'я Бориса Грінченка асоціюється з чотиритомним тлумачним «Словарем української мови», яким дотепер активно послуговуються філологи, перекладачі, науковці та звичайні читачі. 
Словник складався 46 років (1861-1907) і мав важливе значення для  усталення української літературної мови й літературного правопису. «Словарь української мови» налічує близько 68 000 слів та виданий в 1907-1909 роках у Києві в 4 томах. До початку ХХ століття це видання вважалося найповнішим та лексикографічно найдосконалішим українським словником. Правопис, заведений словником, отримав назву — грінченківка

    Більше про "Словарь української мови" можна дізнатись за посиланням: http://hrinchenko.com/

"Словарь української мови" дивитись за посиланням:

    Потримати в руках та попрацювати з книжковими примірниками "Словаря української мови" в чотирьох томах, перевиданих в 1957-1958 роках та згодом в 1996-1997 роках в Київських видавництвах, можна в відділі наукової інформації та бібліографії Чернівецької ОУНБ ім. М. Івасюка (вул. О. Кобилянської, 47)





 

Немає коментарів:

Дописати коментар