понеділок, 6 лютого 2023 р.

ПОСТМОДЕРНІЗМ ЯК ВИКЛИК СУЧАСНОСТІ


 4 лютого 2023 року, в межах проєкту "Філософська лабораторія" в ЧОУНБ ім. М. Івасюка відбулася, перша в цьому сезоні, інтерактивна лекція "Постмодернізм як виклик сучасності", де йшлося про феномен постмодерну, як культурної та філософської течії.
Термін "постмодерн" вперше було вжито німецьким філософом і письменником Рудольфом Панвіцом у книзі "Криза європейської культури" в 1917 році.  На зміну епохи модерну (ХVII по ХХ cт.) - епохи науки, просвітництва та розуму, після закінчення Першої світової війни в Європі з'являється криза європейських цінностей, що підсилилась Другою світовою війною. Як наслідок - поява реакційної течії постмодерну, або епоха Ніщо. Основна ідея, яка полягає в радикальному переосмисленні ролі та значення місця людини в універсумі. Людина тлумачиться як казус, абсурд, який нічого не виражає, ідея пустого місця, відсутності центральної ідеї, на місці якої може бути будь-яка думка, яка з часом просто буде відкинута.
Впродовж інтерактивної зустрічі, яка супроводжувалася презентацією, модератор заходу Святослав Рачук - аспірант кафедри філософії та культурології філологічного факультету ЧНУ ім. Ю. Федьковича та водночас бібліограф відділу наукової інформації та бібліографії, зробив аналіз передумов та витоків епохи постмодерну, висвітлив інформацію про основних її представників та їх ідеї, серед яких - Жак Дерріда, Мішель Фуко, Жан Бодріяр, Славой Жижек і стисло охарактеризував наслідки ситуації постмодерну в мистецтві та літературі. Також було проілюстровано значення та вплив епохи Ніщо на сучасний український культурний простір.  
Присутні жваво брали участь в обговоренні. Серед учасників заходу Світлана Балінченко та Роман Рошкулець - науковці-філософи, Валентина Чолкан - науковець-літературознавиця з ЧНУ ім. Ю. Федьковича, магістерка філософії Аліна Венгер, магістрантка філології Марина Горбатюк, студенти та інші гості зустрічі небайдужі до літератури та філософії. Вже традиційно, Світлана Балінченко доповнила книжкову викладку літератури, підготовану бібліотекарями, цікавими виданнями, яких немає в нашій книгозбірні  - це збірники статей Іституту філософії ім. Г. Сковороди: " Соціокультурні та теоритичні засади філософії постмодерну" та "Трансформація засад філософії за доби постмодерну".














Немає коментарів:

Дописати коментар