середа, 27 листопада 2024 р.

Листопад спогадів. Борис Євгенович Патон

 

 (1918-2020)

   Наука – це і є моє життя. Поступова звичка до праці стає сенсом життя. І наповненість її науковою роботою перетворює цей сенс у щастя, яке дарується тобі. Мені таке велике щастя випало, тому що більшу частину життя я працюю в академічному середовищі, а для заняття наукою кращого місця у світі просто нема!
                                                                                  Президент НАН України Борис Євгенович Патон
    
   Листопад сміливо можна називати патронатом всього наукового всесвіту. Цей місяць багатий на різноманітні професійні свята, наприклад Всесвітній день науки, Міжнародний день енергозбереження тощо, та іменини українських академіків таких як І. Й. Агол, В. М. Ажана, Д. І. Багалій, О. І. Білецький, І. К. Білодід, Л. М. Марковський та інші. Один з найяскравіших постатей цього осіннього місяця є Борис Євгенович Патон.
   Борис Патон народився в Києві в родині відомого вченого Євгена Оскаровича Патона (1870-1953), який заснував Інститут електрозварювання (сьогодні інститут носить його ім’я). Старший брат Володимир також був науковцем і винахідником. Дочка Євгенія Борисівна Патон (1956-2003) була українським вченим в галузі генетичної інженерії та біотехнології рослин. Тому не дивно, що хлопець присвятив себе науці, це ніби сімейна традиція. В 1941 р. закінчив Київський політехнічний інститут за фахом інженер-електрик. А вже у 1945 р. захистив кандидатську дисертацію на тему «Аналіз роботи зварювальних головок і засобів їх живлення при зварюванні під флюсом», 1952 р. – докторська дисертація на тему «Дослідження умов стійкого горіння зварювальної дуги та її регулювання». Завдяки його працьовитості він став президентом Національної академії наук України (1962 р.), яка під його керівництвом перетворилась на один з найбільших наукових центрів Східної Європи, широко відомий у всьому світі. Також Б. Патон був політичним та громадським діячем. Він став перший кого було удостоєно званням Герой України.

   Про життя та творчість українського академіка можна говорити без зупинно й цікаво. Тому пропонуємо вам книгу, яка присвячена до сторіччя від дня народження Б. Є. Патона «Керманич української науки. Життєвий і творчий шлях Б. Є. Патона». Вона є своєрідним науковим і соціальним портретом нашого науковця. Ознайомитись з даним джерелом ви можете в ЧОУНБ ім. М. Івасюка у відділі наукової інформації та бібліографії.


   Керманич української науки. Життєвий і творчий шлях Б. Є. Патона / О. С. Онищенко [та ін.] ; Нац. акад. наук України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського. - Київ : [б. в.], 2018. - 350 с. : фот. - До сторіччя від дня народження. - Парал. тит. арк. англ. мовою. - Бібліогр. в підстрок. прим. - ISBN 978-966-02-8634-4 (в палiт.)

   Чекаємо на Вас!


 


Немає коментарів:

Дописати коментар