четвер, 21 квітня 2022 р.

ЗДОБУТКИ УКРАЇНСЬКОЇ ЛЕКСИКОГРАФІЇ: РЕЄСТР УКРАЇНСЬКОМОВНИХ ДОВІДКОВИХ ВИДАНЬ В ОДНІЙ КНИЗІ


Пилипчук Д. Словники української мови 1596 – 2018 : бібліогр. покажчик / упоряд. та автор  передмов. Дмитро Пилипчук.   Київ : ВЦ " Просвіта", 2020.  1072 с.  

Нещодавно довідковий фонд відділу наукової інформації та бібліографії збагатився ще однією бібліографічною цікавинкою, отриманою в подарунок. З нагоди Всесвітнього дня книги та авторського права мова йтиме про унікальне бібліографічне видання, сподвижницьку працю Дмитра Пилипчука - письменника, публіциста, філолога, лексикографа, бібліографа (Пилипчук Д. Словники української мови 1596 – 2018 : бібліогр. покажчик / упоряд. та автор  передмов. Дмитро Пилипчук.   Київ : ВЦ " Просвіта", 2020.  1072 с.). В ньому відслідковується поступ  української лексикографії впродовж чотирьох століть. Це перший бібліографічний покажчик про паперові публікації словників української мови, укладений за принципом максимальної повноти. Охоплено видання за період з 1596 р. по 2018 р., включно та містить 9244 бібліографічних записи назв довідників, що свідчить про високий рівень лексикографічної культури в Україні. Бібліографічний покажчик побачив світ в київському видавничому центрі "Просвіта" накладом 1000 примірників та виданий коштом автора.
 Цікаво, що географічний спектр видавництв, в яких були надруковані словники та довідники доволі розмаїтий. Це не тільки видавництва великих міст - Києва (4000 видань), Харкова (1200 видань), Львова (понад 1000 видань), а й видавництва інших міст України - Чернівців, Одеси, Житомира, Тернополя, Острога, Канева, Ірпіня, Мукачева, Вінниці, Луцька, Кривого Рогу, Ніжина, Краматорська, Маріуполя та ін. На жаль, сьогодні багато видавництв в зв'язку з військовими діями дуже постраждали. До цікавих довідкових видань належать і ті, які побачили світ за межами України. В грунтовному вступному слові від автора та упорядника Дмитра Пилипчука подається аналіз та статистичні дані про стан лексикографії в Україні, зокрема, про кількість українських довідкових видань в різних бібліотеках України (станом до 2018 року). Наприклад, в Чернівецькій ОУНБ ім. М. Івасюка є понад 400 таких словників та довідників. 
Запрошуємо ознайомитися! 










Немає коментарів:

Дописати коментар