середа, 19 лютого 2025 р.

Міжнародний день рідної мови

 

   Чи існує нація без мови!? Адже мова – це душа кожного народу, це не тільки засіб спілкування, а й частина національної культури та історії, наше минуле й майбутнє. Слово зберігає подих наших пращурів, втягує в себе сучасний світ та передає його наступному поколінню. Мова живе й розвивається, деякі її частинки можуть зникати в повсякденному житті, як наприклад архаїзми, хоч ми їх використовуємо й надалі в художній літературі та в науковій лексиці, або народжуватись – неологізми, адже життя розвивається й пульсує новими фарбами. Нажаль, в наш час близько з 6500 розмовних мов світу половині загрожує зникнення. Це різні причини, але основна – політично-агресивне ставлення до людей іншої національності, війни, міграція, депортації, мовні запозичення, байдужість молоді до історії й звичаїв свого народу.
   21 лютого, починаючи з 2000 року, на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО, було проголошено Міжнародний день рідної мови. Цим днем ми підтримуємо ті народи й мови, які боряться за свою самобутність, нагадують про право розмовляти рідною мовою. Українці знову з зброєю в руках, виборюють цю цінність, адже без мови – нема нації. За українську мову, свою землю, національну ідентичність, волю, бути господарем на своїй землі гинуть найкращі сини й доньки нашої країни. У ці важкі часи українцям, як ніколи, важливо підтримувати свою рідну мову піснею, поезією, народною творчістю.

   Вивчати Слово нам допомагають різні словники, один з яких є академічно тлумачний Словник української мови в 20 томах. Він охоплює загальновживану лексику сучасної української літературної мови, поширені терміни, діалектизми, усталені словосполучення тощо. Перший том побачив світ у 2010 році, видавництво «Наукова думка». Словник української мови в 20 томах є наступником 11-томника, який був перший в історії великий тлумачний Словник української мови, укладений колективом працівників Інституту мовознавства АН УРСР під керівництвом відомого мовознавця академіка Івана Білодіда. Виданий в Києві, також видавництвом «Наукова думка» у 1970-1980 роках. Сучасний 20-томний Словник української мови суттєво відрізняється від 11-томного, наприклад ідеологічна спрямованість словника, було включено майже 200 нових імен, які замовчувались у радянський час (Е. Андієвська, В. Барка, Б. Грінченко, У. Самчук, В. Стус та ін.), тобто використано їхню творчість.

Словник української мови : у 20 т. / НАН України, Укр. мовно-інформ. фонд. - Київ : Наук. думка, 2010 - . - (Словники України). - ISBN 978-966-00-1050-5.

  Попрацювати з словниками та ознайомитися з новинками запрошуємо в відділ наукової інформації та бібліографії Чернівецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Михайла Івасюка.

 З Днем рідної мови!


Немає коментарів:

Дописати коментар