середа, 30 квітня 2025 р.

Онлайн-консультація: «Особливості трудових відносин працівників закладів культури в умовах воєнного стану»

 

30 квітня, в рамках співпраці Чернівецького обласного ВГО УБА з кандидаткою юридичних наук, доценткою кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства ЧНУ ім. Ю. Федьковича Ольгою Чепель, було проведено онлайн-консультація «Особливості трудових відносин працівників закладів культури в умовах воєнного стану».

Програма заходу:

    •      Особливості прийняття на роботу працівників закладів культури в умовах воєнного стану.

      Відпустки в умовах воєнного стану: умови їх отримання та оформлення

      Звільнення за власним бажанням працівників в умовах воєнного стану. Судова практика

Основні нормативні акти
      Конституція України.
      Кодекс законів про працю України.
      Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» №2136 від 15.03.2022 із змінами
      Закон України «Про бібліотеку та  бібліотечну справу» від від 27.01.1995 № 32/95-ВР.
      Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо унормування конкурсної  процедури призначення керівників комунальних закладів культури та формування базової мережі закладів культури» від 29.05.2023 № 3120-IX. (чинний з 22.06.2023).
      Закон України «Про культуру» №2778 (із змінами від 06.10.2024).
      Закон України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР.
      Закон України №3494-ІХ від 22.11.2023 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування надання та використання відпусток, а також інших питань» набув чинності 24.12.2023.
      Закон про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні« 16 квітня 2025 року № 4356-IX, чинний з 19.04.2025 військовий стан продовжено з 05:30 9 травня 2025 року ще на 90 діб (тобто 7 серпня 2025 року до 05:30 хв ).
      Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затверджений постановою КМУ №1487 від 30 грудня 2022 року (зміни від 16.01.2025).
Відпустки
      Відповідно до статті 8 Закону № 504-ВР та Орієнтовного переліку посад працівників з ненормованим робочим днем, яким може надаватись додаткова відпустка, що є додатком № 1 до Галузевої угоди між Міністерством освіти і науки України та Профспілками працівників освіти і науки України на 2021-2025 роки, бібліотекарям закладів освіти може надаватися відпустка за ненормований робочий день тривалістю до 7 календарних днів (включно). Конкретна тривалість щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці встановлюється колективним чи трудовим договором залежно від часу зайнятості працівника в цих умовах.
      Тому щорічна основна та додаткова відпустки бібліотекарів, яких прийнято на роботу до закладів освіти до 1 січня 1997 року, має становити 35 календарних днів (28 к.д.+7 к.д.), а тих, хто прийнятий після 1 січня 1997 року – 31 календарний день (24 к.д.+7 к.д.)
      Зокрема частиною першою статті 12 Закону № 2136-IX установлено, що у період дії воєнного стану щорічна основна оплачувана відпустка може обмежуватися тривалістю 24 календарні дні.   Але це обмеження не є обов'язком керівника, а лише його правом.
 Відпустки в умовах воєнного стану
      Тривалість щорічної відпустки працівника, період дії воєнного стану, може бути обмежена за рішенням роботодавця до 24 календарних днів за поточний робочий рік (ст. 12 Закону №2136)
      Якщо тривалість щорічної основної відпустки працівника становить більше 24 календарних днів, надання не використаних у період дії воєнного стану днів такої відпустки переноситься на період після припинення або скасування воєнного стану.
      За рішенням роботодавця невикористані дні такої відпустки можуть надаватися без збереження заробітної плати.

Чи нараховується матеріальна допомога на оздоровлення бібліотекарям під час щорічної відпустки у воєнний час

      Відповідно до частини шостої статті 30 Закону України від 27 січня 1995 року № 32/95-ВР «Про бібліотеки і бібліотечну справу», зі змінами, працівники бібліотек мають право на допомогу на оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі посадового окладу, а також матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та доплату за вислугу років у розмірах та порядку, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.
      Особливості трудових відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій в Україні незалежно від форми власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами, у період дії воєнного стану визначаються Законом України від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».
      Зазначений Закон не передбачає скасування норми статті 30 Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу» під час дії воєнного стану.
      Таким чином, під час дії воєнного стану бібліотекарі мають право на матеріальну допомогу на оздоровлення при наданні щорічної відпустки у визначених розмірах.

Щиро дякуємо нашій спікерці!

середа, 23 квітня 2025 р.

Онлайн-консультація: «Правові аспекти скорочення чисельності та посад працівників в умовах воєнного стану»

 23 квітня, в рамках співпраці Чернівецького обласного ВГО УБА з кандидаткою юридичних наук, доценткою кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства ЧНУ ім. Ю. Федьковича Ольгою Чепель, було проведено онлайн-консультація «Правові аспекти скорочення чисельності та посад працівників в умовах воєнного стану».

Програма заходу:

   •      Правові підстави скорочення чисельності / штату працівників.

   •      Алгоритм дій роботодавця при скороченні чисельності / штату працівників в умовах воєнного стану:

  • Повідомлення та консультації з профспілкою;
  • Наказ про скорочення чисельності /штату працівників;
  • Переважне право залишення на роботі та заборона скорочення окремих категорій працівників;
  • Процедура попередження працівників про скорочення та пропозиції наявних посад;
  • День звільнення працівника. Наказ про звільнення працівників та компенсаційні виплати.

Основні нормативні акти

     •      Конституція України
      Кодекс законів про працю
      Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» №2136 від 15.03.2022 із змінами
      Закон України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності»
      Закон України «Про зайнятість населення»
      Закон України від 15.01.2025 № 4220-IXПро затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” чинний з 06.02.2025 Воєнний стан - з 08 лютого 2025 року до 09 травня 2025 року
      Верховна Рада підтримала законопроєкти № 13172 та № 13173 про "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" та "Про продовження строку проведення загальної мобілізації«, тобто до 6 серпня 2025.

Правові підстави скорочення чисельності / штату працівників

    •      Звільнення працівника з ініціативи роботодавця через скорочення штату або чисельності працівників здійснюється на підставі п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП, яка передбачає, що
      Трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані роботодавцем лише у випадках:
      1) змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників;
       Тобто скорочення чисельності або штату працівників допускається у разі наявності змін в організації виробництва і праці. (Держпраці) При цьому це різні поняття.
      Чисельність працівників — це списочний склад працюючих. Тому скорочення чисельності працівників передбачає зменшення їх кількості. Наприклад, у штатному розписі замість 6 штатних одиниць спеціалістів залишиться 3.
      Штат працівників — це сукупність посад, установлених штатним розписом установи. Тому скорочення штату являє собою зміну штатного розпису за рахунок ліквідації певних посад або зменшення кількості штатних одиниць за певними посадами (лист Мінпраці від 07.04.2011 № 114/06/187-11). Наприклад, коли  у закладі планується скоротити одну посаду — посаду двірника.

Процедура попередження працівників про скорочення та пропозиції наявних посад (ст. 49-2 КЗпП)

      Персонально повідомляємо працівників про майбутнє звільнення. не пізніше ніж за два місяці до дати звільнення
      При вивільненні працівників у випадках змін в організації виробництва і праці враховується переважне право на залишення на роботі, передбачене законодавством.
      Так, попередження не застосовується (ч. 4 ст. 49-2 КЗпП):
      — до працівників, які вивільняються у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці, пов’язаними з виконанням заходів під час мобілізації, на особливий період;
      — у зв’язку з неможливістю забезпечення працівника роботою, визначеною трудовим договором, через знищення (відсутність) виробничих, організаційних та технічних умов, засобів виробництва або майна роботодавця внаслідок бойових дій.
      Зауважте, що трудовим законодавством не передбачено форму та спосіб повідомлення працівника про наступне вивільнення у зв’язку із скороченням чисельності або штату працівників. Тому його можна скласти в довільній формі (лист Мінсоцполітики від 24.09.2019 № 10/0/36-19).
      Якщо відсутня можливість вручити йому повідомлення про майбутнє звільнення під підпис, то варто завчасно узгодити форму комунікації з працівником, щоб була можливість надіслати такий документ працівнику електронною поштою або через месенджери. У період дії воєнного стану сторони трудового договору можуть домовитися про альтернативні способи створення, пересилання і зберігання наказів (розпоряджень) роботодавця, повідомлень та інших документів з питань трудових відносин та про будь-який інший доступний спосіб електронної комунікації, який обрано за згодою між роботодавцем та працівником. (ст. 7 Закону №2136)
Специфіка воєнного стану
    •    Згода профкому на скорочення працівників обраних до профспілкових органів
      У період дії воєнного стану особливості трудових відносини (у тому числі порядок звільнення працівників за ініціативою роботодавця) визначає Закон № 2136
      У період дії воєнного стану норми статті 43 Кодексу законів про працю України не застосовуються, крім випадків звільнення працівників підприємств, установ або організацій, обраних до профспілкових органів. Тобто за місяць до звільнення – отримати згоду профкому на скорочення працівників обраних до профспілкових органів, це керівники та  члени профспілки.
      Важливо!  У період дії воєнного стану допускається звільнення працівника з ініціативи роботодавця у період його тимчасової непрацездатності, а також у період перебування працівника у відпустці (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку) із зазначенням дати звільнення, яка є першим робочим днем, наступним за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначеним у документі про тимчасову непрацездатність, або першим робочим днем після закінчення відпустки. Ч.1 ст.5 Закону №2136.

Щиро дякуємо нашій спікерці!

середа, 16 квітня 2025 р.

Онлайн-консультація: «Особливості функціонування органів місцевого самоврядування та військових адміністрацій населених пунктів в умовах воєнного стану»

 16 квітня, в рамках співпраці Чернівецького обласного ВГО УБА з кандидаткою юридичних наук, доценткою кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства ЧНУ ім. Ю. Федьковича Ольгою Чепель, було проведено онлайн-консультація «Особливості функціонування органів місцевого самоврядування та військових адміністрацій населених пунктів в умовах воєнного стану». Учасники мали можливість почути відповіді на свої питання.

Говорилося про:

      •      Особливості народовладдя на рівні місцевого самоврядування
      Правове регулювання діяльності голів та депутатів громад в умовах воєнного стану.
       Діяльність ВА населених пунктів в умовах воєнного стану
      Інститут старост в умовах воєнного стану

Основні нормативні акти:
      Конституція України
      Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» 21 травня 1997 року № 280/97-ВР
      Закон України «Про правовий режим воєнного стану» №389-VIII від 12 травня 2015 року
      Закон України «Про внесення змін до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" щодо вдосконалення правового регулювання інституту старост та його діяльності в умовах воєнного стану» 17 липня 2024 року № 3870-IX
      Закон України «Про статус депутатів місцевих рад» від 11 липня 2002 № 93-IV
      Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування». №3703-IX від 9 травня 2024 року (чинний з 08.01.2025)

Хто бере участь у вирішенні питань місцевого значення?

    •      жителі - громадяни України, які задекларували або зареєстрували місце проживання на території територіальної громади або фактичне місце проживання/перебування якого підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, крім військовослужбовця строкової служби, фізичної особи, яка за вироком суду перебуває у місці позбавлення волі.
      Участь територіальної громади у вирішенні питань місцевого значення може здійснюватися безпосередньо та/або з використанням інформаційно-комунікаційних технологій, якщо інше не передбачено законом

 Щиро дякуємо нашій спікерці!

середа, 9 квітня 2025 р.

Онлайн-консультація: «Організація роботи закладів культури в умовах воєнного стану»

 9 квітня, в рамках співпраці Чернівецького обласного ВГО УБА з кандидаткою юридичних наук, доценткою кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства ЧНУ ім. Ю. Федьковича Ольгою Чепель, було проведено онлайн-консультація «Організація роботи закладів культури в умовах воєнного стану». Йшлося про трудові відносини працівників культури в умовах воєнного стану та особливості роботи закладів культури в умовах воєнного стану. Учасники мали можливість почути відповіді на свої питання.

Особливості роботи закладів культури в умовах воєнного стану

  Методичних рекомендацій щодо роботи закладів культури на підконтрольній Україні території з урахуванням безпеки відвідувачів затверджених Наказом Міністерства культури та інформаційної політики України від 28 червня 2023 року № 349, п.п. 2.2, 2.27, 2.29 заклади культури:
      під час здійснення своєї діяльності в умовах воєнного стану заклади культури головним пріоритетом мають визначати безпеку працівників та відвідувачів, а також враховувати положення розпорядження Кабінету Міністрів України від 01 квітня 2022 р. № 265 “Про затвердження плану дій органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування під час збройної агресії Російської Федерації проти України”;
       В разі наявної можливості у закладу культури, що зареєстрований та здійснює свою діяльність на території громади, розташованої в районі близькості до лінії зіткнення, надання культурних послуг населенню, пов’язаних із перебуванням у ньому відвідувачів, керівник цього закладу має погодити надання таких послуг із засновником / органом управління та військовою адміністрацією, на території якої зареєстрований та здійснює свою діяльність цей заклад культури.
      Рекомендовано, з числа працівників закладу культури, визначити особу, яка забезпечуватиме організацію запобігання, локалізації та ліквідацію надзвичайних ситуацій в закладі культури у разі її виникнення та повідомити контактні дані цієї особи всім працівникам закладу культури для швидкого зв'язку у випадку виникнення надзвичайної ситуації.
      За потреби, у закладі культури рекомендовано створити спеціальну групу, що складається з працівників закладу культури, яка у разі виникнення надзвичайної ситуації у закладі культури першою бере участь у її локалізації, а, по можливості, у її ліквідації.
      Графік роботи закладу культури рекомендовано визначати з урахуванням потреб відвідувачів, близькості до лінії зіткнення, запровадження комендантської години та інших чинників, які можуть впливати на безпеку та комфорт працівників або відвідувачів закладу культури, якість та доступність культурних послуг.
      Керівнику закладу культури рекомендується вжити всіх заходів щодо інформування працівників та відвідувачів про місце розташування та маршрут руху до найближчого об'єкту фонду, де планується укриття.
      Евакуацію культурних цінностей та документів рекомендовано здійснювати за умови видання відповідного наказу МКІП. Евакуацію культурних цінностей та документів без наказу МКІП рекомендовано здійснювати у виключних випадках з інформуванням МКІП.
      Закладам культури рекомендується переглянути перелік послуг, що надаються, з урахуванням можливостей надання частини послуг дистанційно з використанням інформаційно-комунікаційних засобів (у тих закладах культури, де це можливо) та нових потреб відвідувачів.
      Окрему увагу рекомендується звернути на послуги, які можуть бути цікаві ветеранам та інвалідам війни, пораненим військовослужбовцям, які перебувають процесі відновлення, внутрішньо-переміщеним особам, особам з посттравматичним стресовим розладом, дітям, що втратили батьків, тощо.
      Наприклад, рекомендовано ініціювати організацію зустрічей з психологами, майстер-класи (в тому числі з арт-терапії, театрального мистецтва) та інші комунікаційні заходи, що сприятимуть інтеграції вразливих груп населення у громаду та суспільство загалом.

  Щиро дякуємо нашій спікерці! 

середа, 2 квітня 2025 р.

Онлайн-консультація: «Земельні відносини громад в умовах воєнного стану»

 2 квітня, в рамках співпраці Чернівецького обласного ВГО УБА з кандидаткою юридичних наук, доценткою кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства ЧНУ ім. Ю. Федьковича Ольгою Чепель, було проведено онлайн-консультація «Земельні відносини громад в умовах воєнного стану». Учасники мали можливість почути відповіді на свої запитання.


 Розглядалися такі питання:

   •   Передача земельних ділянок с/г призначення у власність під час дії воєнного стану. Судова практика.

      Правовий статус невитребуваної земельної частки (паю).

       Зміна цільового призначення земель комунальної власності.

Основні нормативні акти

     •     Конституція України.
      Земельний кодекс України (ЗК України - далі).
      Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану» №2145від 24.03.2022. 
      Закон України від 31 березня 2020 року № 552-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення» (чинний з 01.07.2021).
      Закон України «Про особливості регулювання діяльності юридичних осіб окремих організаційно-правових форм у перехідний період та об'єднань юридичних осіб» від 09.01.2025 №4126 ( набрав чинності 28 лютого 2025 року та вступає в дію 28 серпня 2025 року.).
      Закон України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» № 899 від 05.03.2003.
      Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин» від 08.10.2024 № 3993-IX (чинний з 08.11.2024).
      Закон України  № 711 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування використання земель» від 17.06.2020 (чинний з 01.01.2025).
      Порядок здійснення перевірки відповідності набувача або власника земельної ділянки сільськогосподарського призначення вимогам, визначеним статтею 130 Земельного кодексу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 червня 2021 № 637.

 Щиро дякуємо нашій спікерці!