середа, 23 квітня 2025 р.

Онлайн-консультація: «Правові аспекти скорочення чисельності та посад працівників в умовах воєнного стану»

 23 квітня, в рамках співпраці Чернівецького обласного ВГО УБА з кандидаткою юридичних наук, доценткою кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства ЧНУ ім. Ю. Федьковича Ольгою Чепель, було проведено онлайн-консультація «Правові аспекти скорочення чисельності та посад працівників в умовах воєнного стану».

Програма заходу:

   •      Правові підстави скорочення чисельності / штату працівників.

   •      Алгоритм дій роботодавця при скороченні чисельності / штату працівників в умовах воєнного стану:

  • Повідомлення та консультації з профспілкою;
  • Наказ про скорочення чисельності /штату працівників;
  • Переважне право залишення на роботі та заборона скорочення окремих категорій працівників;
  • Процедура попередження працівників про скорочення та пропозиції наявних посад;
  • День звільнення працівника. Наказ про звільнення працівників та компенсаційні виплати.

Основні нормативні акти

     •      Конституція України
      Кодекс законів про працю
      Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» №2136 від 15.03.2022 із змінами
      Закон України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності»
      Закон України «Про зайнятість населення»
      Закон України від 15.01.2025 № 4220-IXПро затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” чинний з 06.02.2025 Воєнний стан - з 08 лютого 2025 року до 09 травня 2025 року
      Верховна Рада підтримала законопроєкти № 13172 та № 13173 про "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" та "Про продовження строку проведення загальної мобілізації«, тобто до 6 серпня 2025.

Правові підстави скорочення чисельності / штату працівників

    •      Звільнення працівника з ініціативи роботодавця через скорочення штату або чисельності працівників здійснюється на підставі п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП, яка передбачає, що
      Трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані роботодавцем лише у випадках:
      1) змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників;
       Тобто скорочення чисельності або штату працівників допускається у разі наявності змін в організації виробництва і праці. (Держпраці) При цьому це різні поняття.
      Чисельність працівників — це списочний склад працюючих. Тому скорочення чисельності працівників передбачає зменшення їх кількості. Наприклад, у штатному розписі замість 6 штатних одиниць спеціалістів залишиться 3.
      Штат працівників — це сукупність посад, установлених штатним розписом установи. Тому скорочення штату являє собою зміну штатного розпису за рахунок ліквідації певних посад або зменшення кількості штатних одиниць за певними посадами (лист Мінпраці від 07.04.2011 № 114/06/187-11). Наприклад, коли  у закладі планується скоротити одну посаду — посаду двірника.

Процедура попередження працівників про скорочення та пропозиції наявних посад (ст. 49-2 КЗпП)

      Персонально повідомляємо працівників про майбутнє звільнення. не пізніше ніж за два місяці до дати звільнення
      При вивільненні працівників у випадках змін в організації виробництва і праці враховується переважне право на залишення на роботі, передбачене законодавством.
      Так, попередження не застосовується (ч. 4 ст. 49-2 КЗпП):
      — до працівників, які вивільняються у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці, пов’язаними з виконанням заходів під час мобілізації, на особливий період;
      — у зв’язку з неможливістю забезпечення працівника роботою, визначеною трудовим договором, через знищення (відсутність) виробничих, організаційних та технічних умов, засобів виробництва або майна роботодавця внаслідок бойових дій.
      Зауважте, що трудовим законодавством не передбачено форму та спосіб повідомлення працівника про наступне вивільнення у зв’язку із скороченням чисельності або штату працівників. Тому його можна скласти в довільній формі (лист Мінсоцполітики від 24.09.2019 № 10/0/36-19).
      Якщо відсутня можливість вручити йому повідомлення про майбутнє звільнення під підпис, то варто завчасно узгодити форму комунікації з працівником, щоб була можливість надіслати такий документ працівнику електронною поштою або через месенджери. У період дії воєнного стану сторони трудового договору можуть домовитися про альтернативні способи створення, пересилання і зберігання наказів (розпоряджень) роботодавця, повідомлень та інших документів з питань трудових відносин та про будь-який інший доступний спосіб електронної комунікації, який обрано за згодою між роботодавцем та працівником. (ст. 7 Закону №2136)
Специфіка воєнного стану
    •    Згода профкому на скорочення працівників обраних до профспілкових органів
      У період дії воєнного стану особливості трудових відносини (у тому числі порядок звільнення працівників за ініціативою роботодавця) визначає Закон № 2136
      У період дії воєнного стану норми статті 43 Кодексу законів про працю України не застосовуються, крім випадків звільнення працівників підприємств, установ або організацій, обраних до профспілкових органів. Тобто за місяць до звільнення – отримати згоду профкому на скорочення працівників обраних до профспілкових органів, це керівники та  члени профспілки.
      Важливо!  У період дії воєнного стану допускається звільнення працівника з ініціативи роботодавця у період його тимчасової непрацездатності, а також у період перебування працівника у відпустці (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку) із зазначенням дати звільнення, яка є першим робочим днем, наступним за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначеним у документі про тимчасову непрацездатність, або першим робочим днем після закінчення відпустки. Ч.1 ст.5 Закону №2136.

Щиро дякуємо нашій спікерці!

Немає коментарів:

Дописати коментар