середа, 8 квітня 2020 р.

"ВЧЕНІ УКРАЇНИ У СВІТОВІЙ НАУЦІ" ВАСИЛЯ ШЕНДЕРОВСЬКОГО - КНИГА ПОВЕРНУТИХ ІМЕН





Наш сучасник, відомий громадський діяч Іван Дзюба неодноразово зазначав у своїх виступах: "...конче треба повернути Україні імена видатних діячів, митців та вчених, "привласнених" іншими культурами". Саме цій темі присвячена книга Василя Шендеровського «Вчені України у світовій науці», що вийшла у київському видавничому домі «Простір» 2019 року, об’єднує серію книжок «Нехай не гасне світ науки», у яких подано короткі нариси про вчених, народжених українською землею, що своїм науковим доробком прислужилися світовій науці і культурі. 
Василь Шендеровський - буковинець, родом з Заставнівщини, доктор фізико-математичних наук, професор провів величезну пошукову роботу та повернув із забуття плеяду наших обдарованих земляків, чиї імена, досягнення, а головне – належність до України, замовчувано багато років.
У цій книзі автор вмістив приблизно 200 нарисів про українських вчених, які зробили вагомий внесок у скарбницю світової науки і культури, розкрив для широкого загалу, зокрема, такі постаті: антрополога Федора Вовка, математика Михайла Кравчука, географа-енциклопедиста Володимира Кубійовича, талановитого фізика і вдумливого філософа Івана Пулюя, фізика-оптика Олександра Смакули, біолога Бориса Балінського, хірурга Овксентія Богаєвського, психолога Олександра Кульчицького, мовознавця Пилипа Морачевського, географа Івана Теслі, винахідника електронного телебачення Бориса Грабовського та ін. Усі ці імена годі шукати в енциклопедіях і словниках радянської доби. Ці вчені служили Україні, а не владі, і здебільшого працювали за кордоном.
Назвемо імена ще деяких вчених, чиє подвижницьке служіння улюбленій справі й рідній землі викликає повагу та вдячність нащадків. Ось деякі з них: фізик та культуролог Олександр Боргардт, астроном Мотря Братійчук, математик Євген Вікторовський, ботанік Андрій Гродзінський, правознавець Станіслав Дністрянський,  мінералог Микола Світальський; інженер-кліматолог, гідролог, лауреат Нобелівської премії миру 2007 року Євген-Зенон Стахів; визначний фізик-експериментатор Михайло Каша, фізик-теоретик Дмитро Іваненко, кримськотатарський мовознавець і енциклопедист Ісмаїл Гаспринський, інженер і аеронавт Михайло Яримович та багато інших. 
Серед них є також інформація про видатних буковинців та тих, доля і діяльність яких, поєднана з Буковиною та Чернівцями: художник - Микола Івасюк, громадський діяч; педагог - Омелян Попович; енциклопедист-бібліограф Зенон Кузеля та ін.
Це видання було також презентовано в Чернівецькій ОУНБ ім. Михайла Івасюка. Відділ наукової інформації та бібліографії пишається примірником "Вчені України у світовій науці" з дарчим написом та автографом автора. Після карантину запрошуємо всіх, хто цікавиться історією України та історією української науки ознайомитися більш детально з цим виданням.

Немає коментарів:

Дописати коментар