5 років тому вперше побачила світ книга Еріха Фромма «Втеча від свободи» в перекладі українською мовою (2019), у якій автор порушує питання парадоксу свободи для особистості.
Втеча від свободи (англ. Escape from Freedom) — перша книга психоаналітика та соціального психолога Еріха Фромма, яка вийшла друком в 1941 році у британському видавництві «Farrar & Rinehart». Написана англійською мовою під час перебування автора в еміграції у США. Матеріалом для написання книги стали результати дослідження за програмою «Авторитет і родина», яке проводилось Фроммом у Нью-Йорку.
Книга містить сім розділів:
- Свобода — психологічна проблема?
- Відчуження індивіда і двозначність свободи
- Свобода в епоху Реформації
- Два аспекти свободи для сучасної людини
- Механізми «втечі»
- Психологія нацизму
- Свобода і демократія
У книзі Еріх Фромм досліджує природу тоталітаризму, перш за все, нацизму, як результат внутрішнього конфлікту індивідуальності, соціального відчуження та «втечі» від свободи, що призводить до формування авторитарної особистості.
Основу методології книги становлять вчення Карла Маркса та Зиґмунда Фройда. Ґрунтуючись на ідеях фройдо-марксизму, Еріх Фромм пояснює природу авторитарної особистості через прояв нею садистських та мазохістських елементів. Це проявляється у готовності людини підкорятися сильнішим за себе з одночасним бажанням влади над слабшими.
Фромм також розглядає демократію та свободу. Сучасна демократія та індустріально розвинута нація є моделями, які він схвалює, проте такий різновид зовнішньої свободи, що формується цією частиною суспільства ніколи не може бути використана у повній мірі без рівноцінної внутрішньої свободи. Хоча людина стає вільною від тоталітарних впливів будь-якого класу суспільства, вона як і раніше залишається під пресом громадської думки, експертів та впливу реклами. Спосіб стати вільним як особистостість повинен бути спонтанним у нашому самовираженні, і в тому, як ми поводимося. Цю думку Фромм відобразив у своєму екзистенційному твердженні про те, що «є лише єдиний сенс життя: життя в дії».
На думку Фромма, зміст свободи визначається у XX столітті як найвища цінність, за яку потрібно боротись та захищати.
Він розрізняє два види свободи — «свобода від» (англ. freedom from) або негативна і «свобода для» (англ. freedom to) або позитивна.
Форми «втечі»
- авторитаризм
- деструктивність
- конформізм
Немає коментарів:
Дописати коментар